Elkeserítő a kórházi dolgozók egészségi állapota

Elindult az Aktív Kórházak program, amely ezen változtatna

2025.07.10.

A kórházi dolgozók több mint fele krónikus betegséggel küzd, az érintettek 36 százalékos mindezt a napi munkavégzésében is korlátozzák.

Olyan súlyos egészségügyi kockázattal szembesülnek, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás, az izom- és csontrendszeri sérülések és bizonyos daganatos megbetegedések.

Egészségfejlesztő pilot indított a Bethesda Gyermekkórház, a Bajai Szent Rókus Kórház és a Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet.

2025. július 10. – Szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú, elhízás, depresszió, stressz és daganatos megbetegedések – hazai cukor és nemzetközi kutatások is igazolják, hogy az egészségügyi dolgozók körében gyakrabban fordul elő az említett problémák. Miközben ők nap mint nap mások gyógyításáért fáradoznak, a saját egészségük megóvására gyakran nem marad elegendő idejük és energiájuk. Ezen a helyzeten kialakul a szakmai változás az Aktív Kórházak egészségfejlesztő program, júliusban indult a Bethesda Gyermekkórház vezetésével, a Bajai Szent Rókus Kórház és a Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet szoros együttműködésével.

Súlyos egészségügyi kockázattal szembesülnek a kórházi dolgozók, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, a 2-es típusú cukorbetegséget, az elhízást, az izom- és csontrendszeri sérüléseket, a depressziót és bizonyos daganatos megbetegedéseket – hangzott el idén februárban a Bethesda Gyermekkórház és a Magyar Kórházszövetség által rendezett országos konferencia. Leterheltségük miatt gyakori körükben a nagyfokú stressz, a mozgásszegény életmód és az alváshiány, amely hosszú távon súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet. A három kórház szakemberei most azért fogtak össze, hogy a rendszeres mozgás, a tudatos életmód és a kiegyensúlyozott táplálkozás nem csupán időszakosan, hanem tartósan jelen legyen és az egészségügyi dolgozók mindennapjainak szerves részévé váljon.

A kezdeményezés üzenete egyszerű, de annál fontosabb: „ Legyen a mozgás mindenki számára a mindennapok része!” A többhónapos, hetente rendszeres aktivitásokkal jelentkező Aktív Kórházak program célja, hogy az intézmények közel 2200 dolgozója, valamint a náluk gyógyuló betegek és hozzátartozóik is kedvet kapjanak a sportoláshoz. rendezvény – kezdeményezés eredményeképp – egy olyan országosan is megfelelő szakmai ajánláscsomag készül, amely elősegíti a jövőben, hogy minden egészségügyi intézményszintű működésébe beépüljön az aktívabb, egészségmegőrző szemlélet. A három különböző profilú, évente együttes betegen közel 420 ezer ezer ellátó intézmény különbözősége – gyermek-, illetve kisvárosi egészségfejlesztő kórház – remek lehetőséget kínál, hogy az ajánlások hatását többféle környezetben vizsgálják, ezáltal is elősegíthető egy, a már említett széles körben alkalmazható, valóban hatékonyan működő „ jógyakorlat-gyűjtemény” kidolgozása.

Az egészségfejlesztő program középpontjában a kórházak dolgozói, a kezdeményezés azonban túlnyúlik a kórházak falain. Célja, hogy a betegek, hozzátartozóik, sőt a lakosság szélesebb köre számára is példát mutasson: az egészségvédelem nem üres szólam, hanem mindennapi, felelős döntés kérdése. „Mi, egészségügyi dolgozók a gyógyító munkában mások egészségére fókuszálunk, míg a sajátunk sokszor háttérbe szorul a sok teendő miatt. Ezen lehet, hogy ezzel a kezdeményezéssel, és ösztönző példaként hatni egymásra, valamint a betegeinkre és családtagjaikra. A mozgás eredménye . a figyelmet dr. Velkey ​​György János, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója.

A programban való részvétel segíti a szakembereket, hogy valóban betegeik életmódjára figyelnek, saját egészségükre is tudatosabban tekintenek. A cél nem az, hogy mindenki sportolóvá váljon, hanem az, hogy a mozgás elérhető és természetes szokás legyen bárki számára – munkaidőben és azon túl is. „A gyógyító végző végzett fizikai és mentális állapota nemcsak saját életminőségüket határozza meg – a betegellátás jelentős hatást gyakorol. A fizikai aktivitás kulcsszerepet játszik a betegségek kialakulásában, csökkenti a kiégés kockázatát, javítja a stressztűrő képességet, sőt, növeli a munkával való elégedettséget is. Az egészségügyi dolgozók számára mindez befektetés saját jóllétükbe és gyógyító munkába. minőségébe” – fogalmazott dr. Kovács Viktória Anna, az Aktív Kórházak szakmai vezetője.

Az Aktív Kórházak program a következő hónapokban folyamatosan betekintést nyújt a három kórház mindennapjaiba, elsősorban az intézmények közösségi oldalain és belső, kommunikációs felületén keresztül. A heti rendszerességű aktivitások célja nem csupán a figyelem felkeltése, hanem valódi, hosszú távú inspiráció megteremtése ahhoz, hogy az egészségügyi dolgozók, betegek és családtagjaik is megérezzék: a mozgás nem luxus, hanem a alapvető szükséglet. És ha közösen teszünk érte, az egészség nemcsak megőrizhető, de újraépíthető is.

bethesda

Ha teszett Önnek a cikk, ossza meg másokkal is!